Piszemy o naturoterapii od ponad 30 lat
|
Logowanie »
« Wróć do listy artykułów

Pietruszka - cudowne właściwości

Pietruszka - cudowne właściwości

Natka pietruszki to naturalny koncentrat witaminowo-mineralny, lepszy niż reklamowane suplementy diety, dostępny w każdym warzywniaku. Zjadając dziennie garść świeżej natki, zaspokajamy większość potrzeb witaminowych naszego organizmu. Liście pietruszki obfitują w witaminę C, witaminy z grupy B (w tym B1, B2, kwas foliowy, witaminę PP), witaminę E, prowitaminę A (karoten), zawierają również olejek eteryczny, flawonoidy, kumaryny. Pietruszka należy do warzyw najbogatszych w cenne biopierwiastki, występujące w zrównoważonym składzie łatwo przyswajalnym dla człowieka. Dostarcza mnóstwo potasu, magnezu, żelaza, wapnia, sporo krzemu, siarki, kobaltu, wanadu. Używając ją w kuchni, zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że pietruszka poza walorami smakowymi ma nadzwyczajne właściwości odżywcze i lecznicze, a ponadto poprawia humor. Jedzmy natkę przez okrągły rok w celach profilaktycznych, gdyż znakomicie zwiększa odporność organizmu na infekcje i choroby. Szczególnie na przedwiośniu, zanim zaczniemy odczuwać sezonowe osłabienie, łapać przeziębienie za przeziębieniem, warto hojną ręką dodawać ją do farszów, posypywać świeżymi posiekanymi listkami kanapki, sałatki, zupy, sosy, drugie dania - na śniadanie, obiad i kolację.

 

KWAS FOLIOWY

 

Jak wszystkie ciemnozielone warzywa natka pietruszki obfituje w kwas foliowy. Już niewielki niedobór kwasu foliowego może być przyczyną osłabienia pamięci, kiepskiego nastroju, drażliwości, podatności na stresy. Stwierdzono, że niedobór kwasu foliowego zdarza się często u osób z depresją. Osoby słabe, wiecznie zmęczone i anemiczne, często łapiące infekcje, powinny codziennie zjadać choć niewielki pęczek świeżych listków pietruszki. Natka zawiera bardzo dużo witaminy C — kilkakrotnie więcej niż cytryny. W obecności tej witaminy oraz kwasu foliowego organizm lepiej przyswaja związki żelaza niezbędne dla budowy czerwonych krwinek. Witamina C wraz z karotenem, witaminą E oraz kompleksem bioflawonoidów wykazują silne działanie przeciwutleniające, zapobiegające przedwczesnemu starzeniu się organizmu.

 

CHLOROFIL — ELIKSIR MŁODOŚCI

 

Jak wszystkie zielone części roślin natka pietruszki obfituje w chlorofil — zielony barwnik, który posiada nadzwyczajne właściwości krwiotwórcze, antyseptyczne, odtruwające i rewitalizujące. Chlorofil reguluje równowagę kwasowo - zasadową organizmu, dzięki czemu przyczynia się do łagodzenia objawów niemal każdej choroby. Blokuje przekształcanie zdrowych komórek w komórki nowotworowe. Odświeża oddech, likwiduje nieprzyjemny zapach potu, moczu i odchodów. Jest niezbędny szczególnie dla osób, które nie otrzymują dostatecznej ilości światła słonecznego, przede wszystkim mieszkańców miast, pracowników biur i sklepów, dzieci, młodzieży tkwiącej przy komputerach i osób starszych, spędzających większość czasu przed telewizorem. Najlepiej spożywać na surowo świeżo zerwane liście — przekazują nam wówczas całe bogactwo chlorofilu, witamin, minerałów i żywe enzymy. Latem warto regularnie spożywać chlorofilowy orzeźwiający chłodnik z jogurtu zmiksowanego ze świeżym ogórkiem, garścią natki pietruszki i gałązką mięty, chlorofilowe napoje z soku wyciśniętego z natki pietruszki i innych zielonych warzyw z dodatkiem marchewki i jabłka, pesto pietruszkowe, dodawać posiekaną natkę do sałaty.

 

PIETRUSZKA OCZYSZCZA NERKI

 

W lecznictwie ludowym pietruszka służy przede wszystkim jako środek moczopędny, przeciwskurczowy, tonizujący układ moczowy. Stosuje się liście i korzenie, rzadziej nasiona. Pietruszka nasila przepływ krwi przez nerki, relaksuje mięśnie gładkie układu moczowego, dezynfekuje drogi moczowe. Pomaga usuwać nadmiar płynów z organizmu, szczególnie przy niewydolności nerek lub obrzękach pochodzenia sercowego — nawet kiedy zawodzą inne leki. Działa podobnie jak jagody jałowca, tylko łagodniej. Słynie jako niezawodny środek na rozmaite kłopoty z nerkami (skąpomocz, stany zapalne, kamica nerkowa) i infekcje pęcherza moczowego, również przy przeroście prostaty. Recepta jest prosta: należy kupić pęczek natki, podzielić na pół, jedną połowę drobno posiekać, zalać 3 filiżankami wrzącej wody, odstawić do zaparzenia, po czym odcedzić; pić napar po 3 filiżanki dziennie przez 2 - 3 tygodnie. Natkę można zastąpić utartym na tarce korzeniem pietruszki. Dla wzmocnienia efektu moczopędnego warto łączyć pietruszkę z liśćmi mniszka lekarskiego, brzozy, liściem laurowym, zielem skrzypu, nawłoci, kolendry, kopru, jagodami lub gałązkami jałowca.

 

PIETRUSZKA DLA KOBIET

 

Natka pietruszki jest specyficznym środkiem dla słabych, anemicznych kobiet ze skąpymi miesiączkami. Przywraca równowagę hormonalną w organizmie. Wzmacnia macicę, wykazuje pozytywne działanie na sferę płciową przy zaburzeniach cyklu miesiączkowego oraz w okresie przekwitania. Łagodzi bolesne skurcze przedmiesiączkowe i bóle głowy, zapobiega zatrzymywaniu płynów w jamie brzusznej, obrzmieniu nóg i piersi przed menstruacją. Dawniej przetwory z pietruszki uważano za afrodyzjak.

 

WARZYWNY DETOKS

 

Pietruszka reguluje nie tylko poziom hormonów płciowych, ale również korzystnie wpływa na funkcjonowanie kory nadnerczy i tarczycy. Od czasu do czasu warto przeprowadzić kurację świeżo wyciśniętym sokiem. Spożywamy przez kilka dni pod rząd po 2 - 3 łyżki soku z korzeni i liści pietruszki — ale nie więcej, gdyż większa ilość może podrażnić kłębuszki nerkowe. Sok z pietruszki rozcieńczamy wodą lub łączymy z sokiem z marchwi. Koktajle warzywne z pietruszką działają moczopędnie, wspaniale oczyszczają organizm z nagromadzonych toksyn. Wyostrzają słuch i wzrok, wzmacniają zęby i dziąsła. Uszczelniają ścianki naczyń krwionośnych. Korzenie i natka pietruszki pobudzają wydzielanie soków trawiennych, dzięki czemu regulują procesy trawienia, usprawniają przemianę materii, zapobiegają niestrawności, odtruwają po zatruciu mięsem lub rybą, pomagają usuwać z organizmu metale ciężkie, pestycydy, konserwanty i inne chemikalia. Zalecane są w dolegliwościach śledziony i wątroby, a także przeciw kamicy żółciowej. Gdy alkohol zbyt silnie zadziała na system nerwowy, zgryzienie kilku liści pietruszki przywraca zdolność logicznego rozumowania. Badania naukowe wykazały, że pietruszka zawiera związki poliacetylenowe, w obecności których nie mogą rozwijać się komórki rakowe. Napar sporządzony z kilku posiekanych gałązek natki zalanych wrzącą wodą jest dobrym środkiem wykrztuśnym, ułatwiającym usuwanie śluzu z oskrzeli w przypadku kaszlu i astmy. Herbatka z natki pietruszki jest bardziej skuteczna przeciw przeziębieniu niż sok pomarańczowy.

 

LECZY SKÓRĘ

 

Naukowcy sugerują, iż jednym z czynników sprzyjających otyłości i cellulitowi (tzw. skórce pomarańczowej) jest brak w diecie dostatecznej ilości fosforu pochodzenia roślinnego. Pietruszka jest wyjątkowo bogatym źródłem tego pierwiastka i nie trzeba jej sobie żałować. Wyciągi z pietruszki działają na skórę wybielająco, co ceniły dawne elegantki. Wywar z korzeni pietruszki z dodatkiem soku z cytryny delikatnie wybiela również plamy starcze i piegi.

Przyspieszające gojenie okłady z natki lub korzeni pietruszki przykładamy na miejsca dotknięte stanem zapalnym skóry, niewielkie oparzenia, wszelkiego rodzaju obrzęki i wylewy krwawe po urazach, na pęcherze i otarcia spowodowane niewygodnym obuwiem. Pęczek natki myjemy, zawijamy w kawałek gazy, tłuczemy czystym młotkiem na miazgę i przykładamy na chore miejsce — razem z tkaniną, w której tłuczona była natka. Jeśli nie mamy pod ręką naci pietruszki, ucieramy na tarce umyty korzeń, owijamy w tkaninę i przykładamy na chore miejsce. Gdy użądli pszczoła (lub inny owad), opatrunek z roztartych w palcach liści pietruszki, przyłożony po usunięciu żądła, zneutralizuje działanie jadu i obrzęk nie wystąpi — świadczy to o silnych właściwościach odtruwających pietruszki.

 

NAWILŻA OCZY

 

Pietruszka pobudza gruczoły łzowe do produkcji łez i jest wypróbowanym domowym środkiem przeciw nękającemu coraz więcej osób tzw. zespołowi suchego oka. Dolegliwość ta objawia się uczuciem pieczenia niedostatecznie nawilżonych oczu. Pęczek umytej, posiekanej natki pietruszki zalewamy szklanką wrzącej wody, podgrzewamy na bardzo słabym ogniu przez 5 minut. Kiedy ostygnie, odcedzamy, przelewając przez filtr do kawy. Układamy się poziomo, na zamknięte powieki kładziemy tampony z gazy namoczone w ostudzonym wywarze, trzymamy przez 10 - 15 minut. Powtarzamy zabieg 2 - 3 razy dziennie, przez kilka - kilkanaście dni pod rząd. W taki sam sposób można pozbyć się zapalenia spojówek. Jeśli zamrozimy resztę odwaru z pietruszki w pojemniczkach na kostki lodu, uzyskamy lodowy kompres zastępujący żele przeciw opuchliźnie wokół oczu. Kiedy oczy są zmęczone, a powieki opuchnięte, warto przez kilka minut delikatnie masować je owiniętą w gazę kostką pietruszkowego lodu. Efekt odświeżenia jest niemalże natychmiastowy.

 

EKOLOGICZNA PLANTACJA

 

Aby zawsze mieć w zasięgu ręki świeżą natkę, szczególnie w okresie zimy i na przedwiośniu, załóżmy ekologiczną plantację domową. Kupujemy krótkie i grube, nawet niekształtne, ale zdrowe i jędrne korzenie pietruszki. Sadzimy je jeden przy drugim do skrzynki lub doniczki wypełnionej dobrą, przepuszczalną ziemią do kwiatów (najlepiej wymieszać z perlitem ogrodniczym albo keramzytem). Stawiamy w jasno oświetlonym miejscu, najlepiej na parapecie okiennym. Podlewamy regularnie, ale niezbyt obficie, żeby korzenie nie gniły. Wkrótce wyrosną pierwsze listki. Przy zrywaniu natki trzeba uważać, żeby doszczętnie nie ogołocić roślinek z zielonych części, gdyż będą wówczas słabo rosły. Kiedy po jakimś czasie domowa plantacja przestanie przynosić plony, sadzimy w świeżą ziemię kolejne korzenie pietruszki.

 

PRZECIWWSKAZANIA

 

Pietruszka podobnie jak inne rośliny z rodziny selerowatych może pobudzać skurcze macicy, dlatego kobiety w ciąży powinny ją stosować w ograniczonych ilościach. Przeciwwskazana jest dla kobiet karmiących, gdyż hamuje produkcję mleka. Preparatów leczniczych z pietruszki unikamy przy ostrych stanach zapalnych w organizmie. Zdarzają się osoby uczulone na pietruszkę, które muszą jej unikać.

Małgorzata Godlewska

Strona www.uzdrawiacz.com.pl korzysta z plików cookies celem ułatwienia korzystania z serwisu. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności lub określ warunki przechowywania/dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies znajdziesz na stronie wszystkoociasteczkach.pl.